آیین نامه اولین جشنواره

مقدمه:

در دنیای امروز که عصر امپراتوری رسانه ها است، تجهیز فعالان فرهنگی به تکنیک های جدید هنری به عنوان ابزاری کارا در مقابله با تهاجمات فرهنگی بیگانه، امری اجتناب ناپذیر است. در این بین، مهمترین و اثر بخش ترین رسانه ها که رسانه های تصویری (اعم از تلویزیون و سینما و ابزارهای جدید چند رسانه ای) می باشند، نقش بسزایی در شکل گیری فرهنگ ها و آداب و رفتار جوامع، ایفا می کنند. بنابراین، ورود هنرمندان مسلمان ارزشی، به این وادی، امری مؤثّر و در حقیقت واجب است.

با عنایت و توفیق حق تعالی ، در سالی که با نام فرهنگ، مزیّن گردیده است، و با توجه به توصیه های مؤکد مقام معظم رهبری، مبنی بر توجه ویژه به مقوله “سبک زندگی اسلامی – ایرانی” و جلوگیری از اشاعه “سبک زندگی آمریکایی”، کانون فرهنگی و هنری طنین ، مسجد صاحب الزّمان (عج)، کوی شهید مطهری گرگان، در این راه قدم گذاشته و با همکاری دبیرخانه کانون های فرهنگی مساجد استان گلستان، اولین “جشنواره نماهنگ طنین” را با موضوع “سبک زندگی اسلامی – ایرانی” برگزار نماید. لذا از کلیه علاقه مندان و صاحبان آثار ، برای شرکت در این جشنواره دعوت به عمل می آید.

همچنین همزمان با این جشنواره، “کارگاه تخصصی و عملی ساخت نماهنگ”، به مدت ۲۴ ساعت، در سه روز، ویژه اعضای فعال کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان گلستان ، برگزار می گردد.

موضوعات جشنواره:

آثار شرکت کننده در جشنواره باید با موضوع “سبک زندگی اسلامی  ایرانی” باشند.

موضوعات پیشنهادی مرتبط به سبک زندگی اسلامی – ایرانی:

حجاب – قناعت – مسجد طراز اسلامی – اهمیت نماز اول وقت – تکریم والدین – حقوق همسایه – حقوق شهروندی – مصرف کالای ایرانی –اصلاح الگوی مصرف – اقتصاد مقاومتی – نیایش – تحریم ربا – کسب حلال – و موضوعات مرتبط دیگر

 

اهداف جشنواره:

با توجه به گسترش استفاده از رسانه های جمعی همراه، و سهولت بیش از پیش انتقال اطلاعات، بستر مناسبی ایجاد شده که همه قادر خواهند بود، افکار و عقاید و فرهنگ خویش را اشاعه دهند. در این بین نقش سینما در سهم خواهی از این بستر، افزایش یافته است. سینما که در گذشته با تولید فیلم های داستانی بلند، قالب ویژه ای را برای خود انتخاب کرده بود، اما امروزه با گسترش این رسانه های همراه، و کاهش حوصله مردم برای شنیدن داستانهای بلند، به سراغ قالبهای مناسب برای شرایط جدید رفته است و قالب نماهنگ را برگزیده است، که به کمک آن می توان در مدت زمان کوتاهی، مفهوم مورد نظر را به بیننده القا کرد.

اکنون این ابزار در اختیار همگی قرار دارد تا از آن به عنوان یک رسانه عام پسند، بهره ببرند. در کنار فرهنگ های غربی و به ویژه آمریکایی[۱] ، این ابزار می تواند در اختیار فرهنگ غنی اسلامی-ایرانی نیز قرار بگیرد. البته با توجه به عمق این فرهنگ در دل هنرمندان مسلمان، بویژه ایرانی، خود آنان در این راه گام برداشته اند و آثار مناسب فراوانی تولید کرده اند. اما باید به این حرکت ها توسط مسئولین فرهنگی، توجه بیشتری انجام گردد تا روز به روز شاهد تولید آثار ارزشمندتر و مؤثرتر در جهت فرهنگ غنی اسلامی-ایرانی، توسط هنرمندان باشیم.

در این راستا، کانون فرهنگی و هنری طنین، اقدام به برگزاری جشنواره ای در قالب نماهنگ با موضوع سبک زندگی اسلامی-ایرانی کرده است تا به اهداف زیر دست یابد:

– جهت دهی به گرایش های هنری در حوزه نماهنگ، به سمت تولید آثار با موضوع سبک زندگی اسلامی-ایرانی

– ترویج سبک زندگی اسلامی-ایرانی در جامعه

– ورود اعضای کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور به حوزه نماهنگ و استفاده بیشتر از قابلیت های آن

 

 

قالب های آثار جشنواره:

علاقمندان به شرکت در جشنواره می توانند آثار خود را در هر یک از قالب های زیر، تولید و به جشنواره ارسال کنند:

– نماهنگ (کلیپ) کمتر از ۳ دقیقه

– فیلم کوتاه و مستند(کمتر از ۵ دقیقه)

– پویا نمایی (انیمیشن) کمتر از ۳ دقیقه

 

شرایط شرکت در جشنواره :

علاقمندان به شرکت در جشنواره ابتدا شرایط و نکات مربوطه زیر را مطالعه نمایند و سپس اقدام به تکمیل فرم شرکت در جشنواره و ارسال اثر نمایند:

۱-    شرکت در جشنواره برای عموم علاقمندان، آزاد می باشد.

۲-    مراحل ثبت نام:

الف- تکمیل فرم ثبت نام در سایت جشنواره

ب- ارسال مدارک زیر تا پایان فروردین ۱۳۹۴ به آدرس دبیرخانه جشنواره :

ب۱- فرم تکمیل شده ثبت نام در جشنواره

ب۲- اصل اثر تولید شده بر روی CD یا DVD با یکی از فرمت های MP4  یا  AVI

(کیفیت تصویر برداری اثر آزاد می باشد و حتی بوسیله دوربین های خانگی و تلفن همراه قابل قبول است)

ب۳- فتوکپی کارت ملی و یک قطعه عکس ۴×۳

(گلستان- گرگان – میدان شهرداری – خیابان امام خمینی(ره) – آفتاب ۲۷ – روبروی پارکینگ طبقاتی – دبیرخانه کانونهای فرهنگی و هنری مساجد استان گلستان- کد پستی ۴۵۱۱۹- ۴۹۱۳۶ – بر روی بسته قید شود ویژه شرکت در جشنواره نماهنگ طنین)

۳- با توجه به اولین دوره جشنواره، تمام آثاری که تا کنون ساخته شده اند، (بدون محدودیت تاریخ ساخت)، پذیرفته می شوند.

۴- در تعداد آثار ارسالی توسط یک شرکت کننده، محدودیتی نیست.

جوایز جشنواره: 

– اثر برگزیده رتبه اول: لوح افتخار، تندیس جشنواره و یک قطعه سکه تمام بهار آزادی

– اثر برگزیده رتبه دوم: لوح افتخار، تندیس جشنواره و یک قطعه سکه نیم بهار آزادی

– اثر برگزیده رتبه سوم: لوح افتخار، تندیس جشنواره و یک قطعه سکه ربع بهار آزادی

اختتامیه جشنواره:

زمان اختتامیه جشنواره (به همراه پخش آثار منتخب و اهداء جوایز به برگزیدگان) که در محل تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار می گردد، اطلاع رسانی خواهد شد.

 

[۱] – فرهنگ اروپایی، با وجود شباهت های بسیار، تفاوت های زیادی هم با فرهنگ آمریکایی دارد. در اشاره به این تفاوت ها توجه شما را به نظرات وزیر فرهنگ فرانسه جلب می کنم که به گسترش روز افزون سبک زندگی آمریکایی در فرانسه، اعتراض می کند و نسبت به آن هشدار می دهد.

تیزرجشنواره: