گفتگوی عوامل جشنواره طنین با هادی مقدم دوست

در حاشیه کارگاه “ایده تا تولید” که توسط حوزه هنری استان گلستان و جشنواره فیلم ۱۰۰ در سینمای ۲۲ بهمن گرگان برگزار شد، عوامل جشنواره طنین، گفتگوی صمیمانه ای را با هادی مقدم دوست، انجام دادند که خلاصه ای از آن را می خوانید:

هادی مقدم دوست1

اگر بخواهیم از کارکرد فیلم در جهت تغییر سبک زندگی استفاده بکنیم ,  چقدر می تواند فیلم نقش داشته باشد, چگونه می تواند یک فیلم در سبک زندگی مردم تغییر ایجاد کند؟ به ویژه فیلم کوتاه؟

آقای مقدم دوست : ببینید چون فیلم در بهترین حالت خودش , بناست تاثیر حسی  و عاطفی روی تماشاچی بگذارد, می تواند, هم باعث ایجاد شوق در تماشاچی بشود که بخواهد یک سبک زندگی بهتری رو در واقع بپسنده و هم می تونه باعث در واقع احساس دافعه از نوعی سبک زندگی بشود که براش  مناسب نیست , یعنی بیشتر در فیلم داستانی می تواند اتفاق بیفتد, و البته در فیلم مستند , اما شرطش همانطور که عرض کردم اینه که  فیلم طوری تنظیم بشود و طوری ساخته شود که بتواند بر تماشاچی تاثیر عاطفی بگذارد, اگر فیلم به این بلوغ برسد که بتواند بر تماشاچی خود تاثیر عاطفی بگذارد , طبعا می تواند کاری بکند که همانطور که عرض کردم باعث تغییر نوع سبک زندگی مخاطب بشود, یعنی باعث بشود که انتخاب تماشاچی تغییر بکند, یعنی بتونه چیزی را ببیند که زیباتره و اون رو انتخاب بکند یا چیزی رو ببیند که زیبا نیست و آن رو انتخاب نکند. اگر فیلم بتواند به این بلوغ برسد طبعا می تونه این کارکرد رو داشته باشد.

باتوجه به اینکه این جشنواره توسط کانون های فرهنگی هنری مساجد برگزار می شود، آیا ورودشون به مقوله فیلم روش مناسبی هست؟ می تونن اون نتیجه لازم رو بگیرند؟

آقای مقدم دوست : ببینید , در واقع این سازمان ها ونهاد ها, خب در حکم تهیه کنندگان یا مدیران فرهنگی دارند عمل می کنند, نقششون باید نقشی باشد که تهیه کنندگان یا مدیران فرهنگی دارند و این کانون ها باید بتونند کارهایی که بر عهده ی یک تهیه کننده یا  مدیر فرهنگی هست رو انجام بدهند و اول از همه باید شناسایی بکنند اون کارها چی هست, پیش نیازش تربیت نیروی انسانی  است , نیازش شناسایی نیروهای مستعد و هنرمند است  و خب بدیهی ترین کارش هم سرمایه گذاری و ایجاد شرایط مناسب  و در خور برای تولید یک فیلم است , این است که به گمان من اول از همه باید یک مدیر فرهنگی یا یک تهیه کننده که دارد کار تولید فرهنگی می کند , تکالیف خودش رو بتواند شناسایی کند , اگر این کار را بکند  ان شاالله  که می تواند به نتیجه هم برسد.

هادی مقدم دوست

1 دیدگاه

  1. مهلا نظری می‌گه:

    سلام.کارگاه بسیار خوب و آموزنده ای بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *